تاثیر ارزهای دیجیتال و رمزارزها براقتصاد جهان

ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری قوی برای توسعه‌ی بسیاری از کشورها عمل کرده است. در این مقاله به تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد کشورهای در حال توسعه، اهمیت تاثیر بیت کوین، چگونگی پذیرش آن توسط کشورهای در حال توسعه، و چگونگی اثرپذیری کسب و کار‌ها از حضور بیت کوین اشاره خواهیم کرد.

 

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری قوی برای توسعه‌ی بسیاری از کشورها عمل کرده است. در این مقاله به تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد کشورهای در حال توسعه، اهمیت تاثیر بیت کوین، چگونگی پذیرش آن توسط کشورهای در حال توسعه، و چگونگی اثرپذیری کسب و کار‌ها از حضور بیت کوین اشاره خواهیم کرد. رمز ارزهایی به غیر از بیت کوین نیز جایگاه خاصی در بازار واحد‌های پولی به دست آورده‌اند. رمز ارزها یقینا پول‌های دیجیتالی هستند که از طریق آن‌ها می‌توان معاملات را فقط در فضای اینترنت به انجام رساند. ولی کشورهای در حال توسعه در دنیای در حال توسعه به نقطه‌ای رسیده‌اند که قادر هستند خودشان را با رمز ارزها سازگار کنند. این کشورهای در حال توسعه چنین روش‌هایی را پذیرفته ‌اند و از آن‌ها به عنوان ستون حمایتی برای حرکت در مسیر توسعه استفاده می‌کنند. 
طی پژوهشی که توسط موسسه‌ی پاندی – پلتفرمی که از طریق امکانات و پایانه‌ی فروش مبتنی بر بلاک‌چین خود به تحول کسب و کار‌های خرده‌فروشی کمک می‌کند – به عمل آمد، به تقریبا ۱۰۰ نفر از کشورهای مختلف به طور رایگان دارایی‌های رمزنگاری شده‌ای اعطا شد. به آن‌ها قول داده شد اگر بتوانند سایرین را به استفاده از دارایی‌های رمزنگاری شده ترغیب کنند، رمز ارزهای بیش‌تری به آن‌ها اهدا خواهد شد. واکنش افراد در اندونزی و روسیه بسیار بیش‌تر از کشورهای دیگر بود. این مسئله ثابت می‌کند کشورهای در حال توسعه حتی به مبلغ اندکی پول نیز اولویت می‌دهند تا بتوانند تاثیر بیش‌تری را بر رمز ارزها بپذیرند.
بر اساس اطلاعات به دست آمده از نظرسنجی مصرف‌کنندگان جهانی توسط موسسه‌ای در ۶۵ کشور، مردم نیجریه دارای بیش‌ترین میزان رمز ارز هستند. این مسئله نشان می‌دهد، کشورهای در حال توسعه به پیروی از مسیر رمز ارزها تمایل دارند.

تاثیر ارزهای دیجیتال و رمزارزها براقتصاد جهان
نتیجه


بر اساس آمار بانک جهانی، ۱.۷ میلیارد نفر به دلیل فقدان مدارک لازم یا وجود سایر موانع، از داشتن حساب بانکی محروم هستند. چنین آدم‌هایی عمدتا در کشورهای در حال توسعه‌ای زندگی می‌کنند که سیستم بانکی‌شان آن‌قدر گسترده نیست و دارای محدودیت هستند. به همین دلیل نیز کشورهای در حال توسعه پیش از سایر کشورها به پذیرش رمز ارزها رو آورده‌اند.
بر گزارش وب‌سایت هکرنون، ونزوئلا، زیمبابوه و ایران از جمله کشورهایی هستند که شمار قابل توجهی از کاربران بیت کوین (و سایر رمز ارزها) را در خود جای داده‌اند. عاملی که در میان این سه کشور مشترک است و دلیل اصلی استفاده‌ی گسترده‌ی آن‌ها از بیت کوین عقب‌ماندگی بازار داخلی و کم‌ارزش بودن پول ملی‌شان است.
بنابراین، داده‌ها گرایش روزافزونی را به پذیرش و استفاده از رمز ارزها در کشورهای در حال توسعه نشان می‌دهند. پلتفرم‌هایی نظر پی بل به دنبال افزودن ویژگی‌هایی هستند که به کاربران‌شان امکان می‌دهند در معاملات داخلی و هم‌چنین برای تجارت خارجی بتوانند مبالغ مورد نظرشان را از طریق رمز ارز نیز پرداخت کنند.