لنت عقب چیست؟ با مشاهده چه علائمی باید آن را تعویض کرد؟
لنت عقب چیست؟ با مشاهده چه علائمی باید آن را تعویض کرد؟

لنت عقب چیست؟ با مشاهده چه علائمی باید آن را تعویض کرد؟، لنت ترمز، از جمله اجزای موجود در سیستم‌ خودرو بوده و نقش مهمی ایفا می‌کند. این قطعه با توجه به حساسیت بالا، به قطعه فوق ایمنی با استاندارد گرید A شناخته می‌شود. از همین جهت، کیفیت بالای لنت ترمز با امنیت و حفظ جان سرنشینان رابطه مستقیم دارد. لنت ترمز، از جمله قطعات مصرفی بوده که طول عمر آن با توجه به کارکرد خودرو محاسبه می‌شود. تعویض به موقع لنت و مراجعه جهت تعویض آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

لنت عقب چیست؟

همانطور که اشاره شده، لنت به عنوان قطعات مهم در خودرو شناخته می‌شود. خرابی لنت، موجب ایجاد خسارت‌های جانی و مالی فراوانی شده که باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در غیراینصورت، خودرو به خوبی ترمز نکرده و مسافت طولانی را طی می‌کند. لنت عقب خودرو نیز درصورت خرابی، باید سریعا تعویض شود. این لنت نیز وظیفه مهمی در ترمزگیری خودرو ایفا می‌کند. با توجه به موارد فوق، لنت ترمز عقب باید پس از مدتی با مشاهده علائم زیر تعویض شوند.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت لنت عقب سراتو، به سایت کیا110 مراجعه کنید و ضمن اطلاع از قیمت آن از سایر لوازم یدکی موجود در این سایت نیز دیدن کنید.

شنیدن صدای جیغ لنت

در بررسی لنت عقب چیست و چه وظیفه ای دارد ابتدا به زمان تعویض آن می‌پردازیم. شنیده شدن صدای جیغ لنت، از جمله راه‌های تشخیص تمام شدن لنت ترمز است.

این سوت به صورت ممتد نبوده و پس از مدت کم از بین خواهد رفت. فاصله بین لنت و روتور باید از شش میلی‌متر بیشتر بوده و درصورت کم بودن باید تعویض شود.

عدم تناسب بین عملکرد ترمز با فشردن پدال

از دیگر موارد در بررسی لنت عقب چیست و چه وظیفه‌ای دارد عدم تناسب بین عملکرد ترمز با فشردن پدال است. هنگام فشردن پدال ترمز به فشار بیشتر جهت ترمزگیری نیاز خواهید داشت.

پایین رفتن بیش از حد پدال ترمز نیز نشانه فرسایش لنت عقب و اشکال در سیستم هیدرولیک است. از همین جهت، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

شنیدن صدای خرخر در لنت ترمز عقب

در سیستم لنت ترمز، قطعه‌ای فلزی در بالای لنت قرار دارد. هنگام اتمام لنت ترمز، این قطعه با روتور برخورد کرده و صدای خرخر ایجاد می‌کند. درصورت عدم تعویض، قطعه فلزی به روتور برخورد کرده و آن را خراب خواهد کرد.

به علاوه، به دلیل برخورد مداوم گرمی و دود شدن ترمز را به دنبال خواهد داشت. بنابراین با آشنایی لنت عقب چیست و چه وظیفه‌ای دارد به این مساله توجه کنید.

کشیده شدن خودرو هنگام ترمزگیری

یکی از دلایل کشیده شدن خودرو هنگام ترمزگیری، اتمام لنت ترمز آن است. برای مثال، هنگام تعویض یک لنت و اتمام لنت دیگر، خودرو به سمت دارای لنت کشیده می‌شود. این یکی از مشکلات مهم در خودرو بوده که منجر به بروز تصادفات شدید می‌گردد.