امنیت بیت کوین

یکی از دغدغه های همیشگی کاربران امنیت بلاکچین و شناخت روش های هک شدن بیت کوین می باشد.توسعه دهندگان بیت کوین همیشه در تلاش بوده اند که خطرهای امنیتی را کاهش داده و امنیت را بالا ببرند .این تلاش ها نتیجه مثبتی داشته است.


اما اتفاقاتی که در پیشینه ارز دیجیتال ثبت شده است نشان می دهد که امکان هک شدن بیت کوین بسیار پایین است اما نشدنی نیست.در این مقاله سعی داریم 5 روش هک شدن بیت کوین را با هم بررسی می کنیم.


 


روش های هک شدن بیت کوین


 1-حمله 51 درصدی
 در این حمله،هکر باید 51 درصد هش ریت شبکه را در اختیار بگیرد.به این معنی است قدرت و انرژی پردازش 51 درصد در از شبکه بلاک چین بیت کوین را داشته باشند.این حالت قدرت و انرژی از تمام ماینرهای آنلاین در حال حاضر بیشتر باشد.
اگر هکر بتواند این قدرت و انرژی را تامین کند.می تواند یک بیت کوین را دوبار بیشتر استفاده کند و حتی از تایید تراکنش ها جلو گیری کند.
کنترل 51 درصد شبکه به معنی نابودی کامل نیست.هکر در این شرایط  کارهای زیر را نمی تواند انجام دهد:
-تراکنش هایی که قبلا تایید شده است برگرداند.
-به کیف پول ها یا آدرس آن ها جهت برداشت پول دسترسی پیدا کند.
2-هک شدن بیت کوین با حمله ی روز صفر 
در این شرایط هکر در جستجوی یک خطای امنیتی در شبکه بیت کوین می باشد
که توسعه دهندگان شبکه در جریان آن  نیستند.
هدف این حمله اینترنت اشیا است.برای هکرها نفوذ  به سیستم امنیتی هزینه ای ندارد و همیشه ممکن است.

 


 همکاری ماینرها با اسپمرها


توسعه‌دهندگان بیت کوین از طریق رد کردن تراکنش‌ها با کارمزد صفر سعی به برطرف کردن این مشکل کرده‌اند. مهاجمان باید تراکنش‌‌ها را با کارمزد مناسب انجام دهند که برای آن‌ها صرفه‌ی اقتصادی نخواهد داشت. اگر ماینرها با یک اسپمر همکاری و به نفع او کار کنند، امکان هک شدن بیت کوین از این روش وجود دارد. آن‌ها با اختصاص دادن پاداش ماینینگ خود به تراکنش اسپمرها می‌توانند به مهاجمان کمک کنند که تراکنش‌هایی با کارمزد مناسب ترتیب دهند.


کنترل حملات اسپم  


اگر مقیاس پذیری شبکه بهبود یابد هزینه ی اسپم نیز افزایش پیدا کند.سپس انگیزه اقتصادی هکر برای این حملات کمتر می شود.با سگویت و لایتینینگ مقیاس پذیری شبکه را می توان بهبود بخشید.
نگهداری بیت کوین در کیف پول
-کیف پول فیزیکی
-کیف پول سرد
-کیف پول گرم
-اقداماتی جهت افزایش امنیت کیف پول امنیت بیت کوین
-بک آپ گرفتن 
-نرم افزار دستگاه مورد استفاده را آپدیت کنید
-کار با صرافی معتبر
-کیف پول کیپ کی
برترین کیف پول های نرم افزاری بیت کوین
-کیف پول تراست ولت
-کیف پول اتوماتیک ولت
در مقاله «در مقاله امنیت بیت کوین به مهمترین موارد در رابطه با امنیت کیف پول بیت کوین اشاره کردیم. در ابتدا به انواع کیف پول های گرم و سرد پرداختیم و گفتیم کیف پول سرد یا آفلاین یا سخت افزاری بعد امنیتی قوی تری داره چرا که کلید خصوصی در این نوع از کیف پول ها جایی ذخیره و نگهداری میشه که به اینترنت متصل نیست. در ادامه مطلب، به مهمترین اقدامات لازم برای افزایش امنیت کیف پول بیت کوین اشاره کردیم که این اقدامات عبارتند از: هولد کردن بیت کوین در کیف پول سرد، برداشتن بک آپ، آپدیت نرم افزار دستگاه مورد استفاده، استفاده از قابلیت چند امضایی در کیف پول، استفاده از صرافی معتبر ، تغییر مرتب پسورد و استفاده از برنامه مدیریت پسورد، آگاهی از تله های فیشینگ، استفاده از احراز هویت چند عاملی.
در انتها باید بگوییم به جز مواردی که ما اشاره کردیم مهم ترین شخص برای امنیت بیت کوین خود شخص می باشد.هر چقدر شخص بیشتر مراقب باشد و موارد فوق را رعایت کند امنیت افزایش می یابد.