ارزدیجیتال(cryptocurrency)

ارز دیجیتال نوعی از پول دیجیتال است که برپایه علم رمزنگاری ایجاد شده است.
ارز دیجیتال برای بهره بردن از ویژگی های مانند متمرکز نبودن،واضح نبودن از بلاک چین استفاده می کنند.

 

ارزدیجیتال(cryptocurrency)

 

ارز دیجیتال توسط هیچ نهاد یا سازمانی کنترل نمی شود و می توان به صورت مستقیم و بدون واسطه در اینترنت به شخص دیگری منتقل کرد.برای انتقال ارز دیجیتال به شخص دیگر نیاز به افتتاح حساب بانکی و استفاده از خدمات بانک ها نیست.با این حساب شاهد توسعه آن ها در بین افراد هستیم.درساخت ارزهای دیجیتال از رمزهای بسیار پیچیده ای استفاده شده است.
مهم ترین دلیلی که باعث جلب توجه مردم به  ارزدیجیتال شده است امنیت بالا در استفاده از این رمزها می باشد.

 


عدم پیچیدگی و ساده بودن پروسه معاملات باعث علاقمندی افراد به این بازار مالی شده است.
رمزارزها(کریپتوکارنسی) مانند دلار و ریال هایی می باشند که با روش های مختلفی ایجاد می شوند.فرایند بوجود این پول ها مانند بیت کوین یا ماینینگ می باشد.
هدف از ایجاد این ارز بالابردن امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری ارزی می باشد حذف واسطه ها از بین خریداران و فروشندگان می باشد.
انواع مختلفی ارزدیجیتال وجود دارد ولی مهم ترین آن به ترتیب بیت کوین،ریپل،اتریوم و لایت کوین می باشد.در ایران بیت کوین محبوبیت زیادی نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر دارد.

ارز دیجیتال چیست؟


از نظر برخی افراد اولین ارزدیجیتال بیت کوین است که در سال 2008 ایده آن در وایت پیپر بیت کوین انتشار یافت و  در سال 2009 اولین سکه آن استخراج شد.

 
تفاوت رایج ارزهای دیجیتال با پول معمولی 


بعضی ویژگی های به خصوص باعث بوجودآمدن تفاوت بین ارزهای دیجیتال و پول های معمولی شده است.
اولین ویژگی ارزهای دیجیتال غیرقابل بازگشت بودن تراکنش است.اگر ارز دیجیتال را انتقال دهید و تاییدیه تراکنش را دریافت کنید دیگر امکان بازگشت وجود ندارد.مگراینکه گیرنده نیز مایل به انجام این کار باشد.اما اگر در بانک ها پولی را اشتباهی به حساب شخص دیگری منتقل کنید با مراجعه به بانک و پیگیری می توانید آن را پس بگیرید.
دومین ویژگی ارز دیجیتال جهانی بودن آن است.انتقال پول به کشورهای دیگر ممکن است چند روز زمان ببرد ولی توسط رمز ارزها می توان در عرض چند دقیقه این کار را انجام داد چون ارزهای دیجیتال محدودیت مرزی ندارند.
سومین ویژگی ارزهای دیجیتال امنیت بالای آن است.سیستم رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی این امکان را برای افراد فراهم می ساز که فقط پول های دیجیتالی خود را کنترل کنند و در درسترس شخص دیگری نباشد.
چهارمین ویژگی که ارزهای دیجیتال را از پول های معمولی جدا کرده است انحصاری نبودن آن هاست.افراد برای استفاده شبکه های ارز دیجیتال  مختلف مثل بیت کوین،اتریوم،لایت کوین،نیازی نیست از سازمان یا گروهی مجوز داشته باشند.

انواع ارز دیجیتال

ارزدیجیتال(cryptocurrency)


ارز دیجیتال به دو دسته آلت کوین ها  و توکن ها تقسیم می شوند آلت کوین ها بلاک چین مخصوص خودشان را دارند.
ارز دیجیتال در ایران
استفاده از ارز دیجیتال در ایران مانند دیگر کشورها قانونی می باشد و افراد زیادی برای کسب درآمد به سمت این بازار جذب می شوند.